نگاهی به تکنولوژی انقلابی بوست آدیداس

از اوخر دهه ۴۰ میلادی که آدیداس وارد دنیای پوشیدنی های ورزشی شد، جان تازه ای به این صنعت بخشید و فصل جدیدی از نوآوری پدید آورد. همین سال گذشته میلادی بود که توسط نشریه یاهو فایننس به عنوان برترین شرکت ورزشی انتخاب شد. اما مسیر صعود گام به گام این شرکت، سختی ها و دشواری های زیادی نیز در پی داشته است. با این که تعدادی از محصولات آدیداس مانند کفش های سوپر استار، استن اسمیت، و Rod Laver هنوز هم جزو بهترین های جهان هستند، اما تقریبا همه متفق القول‌اند که در نوآری های تکنولوژیک آن طور که باید عمل نشده. وقتی در دهه ۹۰ نایک توانست با تکنولوژی Air قله جهان ورزش را فتح کند، دیگر رقیبان – از جمله آدیداس – به تکاپو افتادند. آدیداس که بیشترین سهم بازار جهانی را به نایک باخته بود، بالاخره دست به کار شد – هر چند کمی دیر. وقتی تکنولوژی بوست آدیداس معرفی شد، نایک برای اولین بار قامت یک رقیب جدی را پیش روی خود دید.

آدیداس با همکاری شرکت BASF که یکی از برترین شرکت های شیمیایی جهان است، تکنولوژی ساخت زیره خود را به کلی متحول کرد. تجربه ارزشمند علمی این شرکت شیمیایی در نهایت منجربه تولید ماده ای به نام TPU شد که به شکل گلوله های گرد کوچک به هم چسبیده تولید می شوند.

زیره های جدید در بسیاری از آزمایش های حرارت و فشار نتایج درخشانی از خود به جا گذاشته و از تمامی رقبا پیشی گرفتند.

تکنولوژی غالب تولید زیره که بیشتر کارخانه های متوسط از آن استفاده می کنند EVA نام دارد. از کیفیت بالای تکنولوژی بوست آدیداس همین بس که آزمایش های حرارت را با نتایج سه برابر بهتر از EVA پشت سر گذاشت.

روز های اولیه تکنولوژی بوست

EnergyBOOST Glow Zone M

نوآوری جدید آدیداس برای اولین بار در مدل کفش های EnergyBoost خود را نشان داد. رویه این کفش از جنس پلی اورتان بود و ظاهری ورزشی و زیبا داشت. با تبلیغات سنگین و گسترده جهانی پیرامون این کفش جدید و تکنولوژی بوست آدیداس،‌ سال بعدی برای این شرکت نویدبخش بود. حالا دیگر کفش های آدیداس به چشم کتانی های ساده و متوسط شناحته نمی شدند و همه چیز برای معرفی خط تولید PureBoost آماده بود.

لینک پیشنهادی: مجموعه کفش های آدیداس در فروشگاه اسپورت لند

هرچه زمان بیشتری سپری می‌شد محبوبیت کفش های دارای تکنولوژی بوست نیز بیش از پیش می شد و همین آدیداس را بر آن داشت تا در سال ۲۰۱۵ سری UltraBoost را معرفی کند. این کفش های رده بالا، زیره ای تماما Boost و رویه ای از جنس پرایم‌نیت داشتند.

این سری را بسیاری ”بهترین کفش‌های رانینگ“ و بسیاری دیگر ”زیبا ترین کفش‌های رانینگ“ می دانند. حتی اگر این لقب ها را صحیح ندانیم، به هیچ وجه نمی توانیم انکار کنیم که کفش های اولترا بوست جزو بهترین های جهان از لحاظ کارایی و زیبایی هستند.

تکنولوژی بوست آدیداس در این سالها توانسته قدم به قدم وارد حوزه های دیگری مانند مد و ورزش حرفه ای شده و در نهایت به عنوان یک صنعت انقلابی جایگاه خود را تثبیت کند.

کتانی های دارای تکنولوژی بوست آدیداس نه تنها توانسته اند از رقبای قبلی خود پیشی بگیرند، بلکه به راحتی خواهند توانست در برابر مدل ها و تکنولوژی های بعدی نیز عرض اندام کنند.